Keşfet FİLTRELE
Blog yazısı Dünyanın İlk Karavanını Kim İcat Etti?için resim

Dünyanın İlk Karavanını Kim İcat Etti?

Dünyanın ilk karavanı olarak kabul edilen araç, 19. yüzyılın ortalarında İngiliz mucit Dr. William Stables tarafından tasarlanmıştır. Stables, "Wanderer" adını verdiği taşınabilir evini 1830'larda inşa etti.

Wanderer, hafif bir ahşap şasi üzerine inşa edilmiş, çatısı kapalı ve tekerlekleri bulunan bir yapıydı. İçinde bir yatak, bir mutfak ve bir soba bulunuyordu. Bu tasarım, bir araba veya at tarafından çekilebilen ve seyahat edenlerin konaklamak için kullanabileceği taşınabilir bir ev olarak kullanılabilir.

Stables, Wanderer'ı İngiltere'de çeşitli yerlere seyahat etmek için kullandı ve 1885 yılına kadar 40.000 mil yol kat etti. Wanderer, modern karavanların öncüsü olarak kabul edilir ve seyahat edenlerin taşınabilir konaklama ihtiyaçlarını karşılamak için bugüne kadar kullanılan birçok tasarıma ilham vermiştir.

İlk Eccles Karavan Reklamlarından Biri

Sonrasında, 1919 yılında Birmingham'da kurulan Eccles şirketinin sahibi Bill Riley, ilk karavan prototipini çizdi ve tasarladı. Bu fikrini hayata geçirmesi kısa sürdü. 1919 yılında ürettiği karavanı bir fuarda sergileme kararı aldı. Ayarladığı sergiden sonra çok sayıda sipariş geldi. Dowager Kontesi ilk siparişi veren kişi oldu. Sonrasında siparişler arttı.. Bill, yoğun ilgi nedeniyle siparişleri yetiştirmekte güçlük çektiği için aynı sene yani 1919'da Eccles fabrikalarını hizmete sokarak ilk 50 karavanı üretti.

 

Yorumunuzu bırakın

back to top
FİLTRELE