Keşfet FİLTRELE
Blog yazısı Avrupa Karavan mı, Yerli Karavan mı?için resim

Avrupa Karavan mı, Yerli Karavan mı?

Yerli Karavan mı yoksa Avrupa Karavan mı sorusunun cevabı kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara bağlıdır. Avrupa karavanları genellikle daha modern tasarımlara sahip ve daha gelişmiş özelliklere sahip olma eğilimindedir. Yerli karavanlar ise genellikle daha uygun fiyatlıdır ve yerli imalatı desteklediği için yerli ekonomiye katkı sağlayabilir.

Karavan seçiminde dikkate alınması gereken faktörler arasında bütçe, seyahat ihtiyaçları, konfor tercihleri, seyahat rotası ve arazi şartları yer alır. Örneğin, uzun süreli seyahatler için daha büyük bir karavan veya off-road koşullar için daha yüksek bir arazi geçişi olan bir karavan seçebilirsiniz.

Sonuç olarak, karavan seçimi kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre değişir. Karavan seçerken, farklı markaları, modelleri ve özellikleri karşılaştırmak ve en uygun seçeneği belirlemek önemlidir.

Doğa ile iç içe olmak şüphesiz ki insanlara en iyi gelen şeylerden biri… Pandemi ile birlikte doğanın ve doğa ile iç içe olmanın önemini, doğayla yaşamanın insan ruhuna ne kadar iyi geldiğini daha iyi anlamış olduk. Birçoğumuz doğaya yönelmenin bir yolunu buldu ya da bulmaya çalışıyor. 

Pandemi dönemi 2020 yılının başında başladı ve insanları kamp ve karavancılığa yönlendirdi. Hatta karavan satışları patladı.Bir çok insan kendi aracını karavan yaptı. Peki herkes kendisi için en uygun ve doğru karavanı buldumu? Kriterler neydi? Cesaretini toplayıp alamamış olanlar… Arkadaşının bir karavan almasını bekleyip o bilindik cümleyi kurmak isteyenler: “Arkadaşımda da var.” Arkadaşınız da olan fakat sizde de olmasını istediğiniz o mükemmel karavanı alırken dikkat etmeniz gereken çok şey var!  

Karavan seçerken dikkatli olunması gereken konular neler? Bütçe mi yoksa kalite mi daha önemli? Alacağınız karavan 750 kg altı mı yoksa üstü mü olmalı? Ruhsatlı mı olmalı yoksa Ruhsatsız mı? Yada direkt Avrupa karavan mı alalım? Sorularınızın cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Genel olarak kesenize uygun bir karavan seçimi yapmak sizin için önemli bir noktadır. Bütçeniz dahilinde belirlemeniz gereken en temel özellikler: Yatacak bir yer olması ve mutfak donanımıdır. Su deposunun ortalama 40-50 lt olması yeterlidir. Eğer küçük bir karavanla kamp tesislerinde konaklayacaksanız çok fazla ayrıntıya gerek olmayacaktır. İlk kez karavan alıyorsanız, yüksek ihtimalle küçük bir çekme karavanla başlarsınız. Daha önce aracınızla herhangi bir şey çekmediyseniz küçük bir karavanla başlamak sürüş güvenliği açısından daha iyi olacaktır. 

Karavan kiralarken bunlara çok dikkat edin | Camp & Caravan

Kalabalık ailelere yönelik ve senenin büyük bir kısmını doğayla iç içe geçiren ev konforunda bir karavan ihtiyacı olanlar için bir karavan seçmek istersek olursak yerli karavanlardan ziyade Türkiye’de artan talebe karşılık vermek için bayiliği olan Avrupa karavanlara yönelmeniz daha iyi olacaktır. Uzunluk ve genişlik sizin için artık önemlidir. 7 metreden daha büyük ve geniş bir karavan almayı düşünüyorsanız dizel ve hatta belki de jeep segmentinde bir araba gerekir. Kalabalık ailelere hitap edecek bir karavan, hemen hemen ev konforunda olacaktır. Kendi kendine yetebilen ve bir çok özelliği içinde barındıran büyük karavanlarda güneş paneli kullanımı daha profesyoneldir. Su depoları 100-200 lt arasında ve daha büyüktür. Ek olarak atık su depoları da bulunur. 750 kg üstü olan bu tip karavanlar için ruhsata gerek vardır. Alış ya da satış işlemleri noter huzurunda yapılır. Bu karavanlar her yıl muayeneye girmek zorundadır.Şimdi gelelim aracınızın bu tip bir karavanı çekip çekmeyeceğini öğrenmeye... Bunun için çok özel bir web sitesi var. https://towcar.info/ adresinden aracınızı ve alacağınız karavan markasını eşleştirip tüm detayları görebilirsiniz. 

 

Yorumunuzu bırakın

back to top
FİLTRELE